Son Torba Kanunun Getirdikleri

 Son torba 6656 sayılı kanun 09.01.2016 tarihli Resmi gazetede  yayınlanarak yürürlüğe girmiş olarak bulunuyor. Yasa askeri  çalışan ve askeri öğrenciler fazla sayıda olmak üzere özlük  hakkında değişiklik ve iyileştirme getiriyor.  

 

 

Asker Harçlıkları Artırıldı

Askerlik vazifesini yapan er ve erbaşlar için harçlıkları da yükselmiştir. Demek oluyor ki bundan çavuşlar 1172, onbaşı 1042 erler 910 göstergeye gere harçlık alacaklarında bu ayın başlangıcından itibaren alacakları harçlık çavuşlar 104,09 TL; onbaşılar 92,37 TL; erler ise 80,82 TL harçlık alabilecekler.

Askeri Okul Öğrencilerinin Harçlığı da Artıyor

Askeri okulda öğrencilerin harçlıklarında kısıtlı olarak 6528 gösterge rakamının memur maşa katsayısı il çapımı kabul edilmiştir. Öğrencinin sınıflarına göre bu rakam ise belli oranı harçlık olarak verilecek.
Astsubayların İntibak Sorunu
2003 yılı öncesi ve sonrası görev yapmaya başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor. Kanunla birlikte emekli ve görevdeki astsubaylardan orta, lise ve dengi okul mezunu olan astsubaylara bir derece, 1. dereceye gelmiş olan varsa bunlara üç kademe, iki yıllık yüksekokul mezunu olanlara iki kademe, üç yıllık yüksekokulu bitirmiş olanlara bir kademe, dört yıllık üniversite öğrenimini bitirmiş olanlara iki kademe ilave edilecek.

2003 senesi öncesi ve ilerisinde göreve başlayan astsubayların başlangıç

Öğretim Üyeleri 72 Yaşa Kadar 1 Yıl Daha Devam

Öğretim üyelerinin görevleri ile ilişkilerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi 67 yaşını ise de 72 yaşını dolduruncaya kadar Devlet üniversitelerinde görevlerine devam edebilmelerine izin veren ek düzenlemenin uygulama süresi 6656 sayılı Kanun ile 31.12.2016 tarihine kadar uzatılmış bulunuyor.