İŞKUR’da binlerce iş, işsizleri bekliyor ama başvuran yok!

calisan_11Ülkemizde her 10 işsizden yalnızca ikisi İŞKUR’dan iş aramaktadır. Oysaki iş arayanların tamamı İŞKUR’a başvuru yapsa iş imkânı verilebilir.

. Kurum bu senenin ekim ayında toplam olarak 744 bin kişiye iş imkanı sağlarken, işi olmayanların başvuru yapma hakkı var. İŞKUR son yıllarda işbaşı eğitim programıyla beraber işverenler tarafından daha fazla aktif kullanılmaya başlayan bir kurum mertebesine ulaştı. İşverenler prim teşviki sağlayan bir kurum olarak bakılmaya başladıkları İŞKUR’un aracılığıyla iş aramda biraz terettüpler. 2015’şin 8.ci ayda 3 milyon 58bin işsizden sadece 621 bini İŞKUR aracılığıyla iş aramıştır. Bu da göstermektedir ki her 10 işsizden sadece 2’si İŞKUR’u kullanmaktadır.

Haberdar Olunması Gerekiyor

Öbür yandan 3.265 nitelik ihtiyacı duyulmayan meslekte de personele gerek duyuluyor. Türkiye İstatistik Kurumunun istatistiklerine göre 478bin işsiz, nitelik gerektirmeyen işlerde iş aramaktadır. Ekim ayı ile istatistiklerine göre 2milyon 179 bin işsiz İŞKUR’a bağlı. Fakat İŞKUR’a bağlı işsizlerin sayısının yükselmesi amaçlanıyor. İşsizler İŞKUR’la beraber daha çabuk iş bulabilir ve meslek becerilerini yükseltebilirler. İşsizlerin bu yöndeki İŞKUR imkanlarından haberdar olması gerekiyor.

Katılım Artmaya Başladı

Bilgilendirmelere göre İŞKUR bu yılın ekim ayına kadar toplam 744 bin işsize iş imkânı sağlamıştır. Geçen yılın aynı ayında toplam 168 bin 493 kişiye yükseliş göstermiştir. İŞKUR’a başvuru sayısı geçen yıla göre 219 bin kişi artış göstermiştir. İŞKUR başarımı yükseldikçe bu rakamlarda yükselmeye devam edecektir.

Doktora Mezunları da Mevcut

İŞKUR sadece niteliksiz iş bulan bir kurum niteliğinde değildir. Sadece 10 ayda 70 ziraat mühendisine iş imkanı sağlamış. Ayrıca kayıtlı 308 doktora, 8.629 yüksek lisans mevzunu işsiz var.

6 Bin Satışçı

Her ay güncellenen bilgilere göre İŞKUR’a kayıtlı işverenler genel toplamı 6 bin 431 satış danışman istiyor. Fakat bu alanda çalışacak personel bulunamıyor.

Hem iş Hem Meslek

İŞKUR’a bağlı işsizlerin işbaşı eğitim programı kapsamında işverenlerin programlarına katıldıkları zamandan bu yana çalıştıkları her gün için günlük asgari ücret tutarında ödenek alırlar. Bunun sayesinde hem meslek öğrenmiş oluyor hem de, program bitiminde istihdam edilebiliyorlar.