Asgari Ücretliye En Uygun Yöntem

Asgari maaşa zam gelmesi durumunda işveren maliyetini eşitlemek için Maliye ile çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının çalışmaları başladı. Bürokratlar, işveren prim payları için yeni yöntemler geliştirme aşamasındalar.

Asgari maaşın 1,000 Türk Lirasından 1,300 Türk Lirasına yükselmesi kesinleşti. Alt gelir seviyesinde bulunan takribî 5,5 milyon işçi için bu zam gayet uygun bakılıyor. Ücretlerde %30 ile %35 aralığına eşit gelen bu artış ile işgücü piyasasında bazı dengeler değişecek. Sadece az gelire sahip olanlar değil, bütün ücret kategorilerinde yükselişler olacak ve ücretlerdeki yükseliş ilerideki 2016 – 2017 zaman diliminde devam edecek.

Asgari ücret yükselişinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gelirlerini de yükseltmesi yöneticilerin kolay karar alıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na bir yöntem sunma olanağını sağlıyor. İlk akla gelen çözüm % 5 prim indiriminden faydalanan işverenlerin indirim payını % 7 ile % 8’e yükselmesi.

 

Şayet böyle bir yöntem gerçekleşirse, işverenler bakımından gayet iyi bir durum ortaya çıkar. Öbür taraftan, %5’lik indirim %7 ya da %8’e yükselmesi durumunda oluşan değişiklik sadece asgari maaş alan kişiler değil diğer ücret düzeylerine de uygulanması gerekebilecektir. Sadece asgari ücrette uygulanma durumunda bu yöntem işverenler tarafından maaşları düşük gösterme durumuna girer ve Sosyal Güvenlik Kurumu da ciddi bir zarar görür. Bu sebeple, bütün maaşlara uygulanacak 7 ya da 8 puanlık düşüş işverenin asgari ücretten kaynaklanan maliyet yükselişinin ilk sene karşıladığı gibi, ilerideki yıllarda da işverenler bakımından önemli bir teşvik durumuna gelir. Böylece bu indirimden yaralanmak isteyen işveren sigortasız işçi çalıştırmayayı arzu etmez.

 

Enflasyonda Yükseliş Olacak mı ?

Asgari ücretin yükselmesi ile beraber işverenin işçi çalıştırma maliyetleri yükselecek. İşgücünün artması maliyetleri hizmet ve mal fiyatlarına eklenecek. Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcısının belirttiği gibi enflasyon sayıları yüksek bir ihtimalle artacak. Enflasyonun yükselmesi durumunda, ücret enflasyon sarmalın ortaya çıkması gibi bir tehlike ortaya çıkar.