Çalışan Anne’ye Güzel Haber

SGK evde çocuk bakım hizmetleri yolu ile kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenme Projesi alanında Antalya, Bursa, İzmir’de annelerin çocuklarına bakacağı kişiye her ay yaklaşık 950 TL destek vermektedir. Fakat proje alanındaki hedef sayısına ulaşılamadığı için 16.11.2015 tarihinde yeni başvurular alınacaktır. Öbür yandan sayı tamamlanmadığı için bazı şartlar uygun bir şekilde düzenlenecektir. Böylelikle bu illerde bulunup daha önce farklı sebeplerden proje alandaki destekten faydalanacak bayanlar da destekten faydalanmaya isteğe göre başlayabilirler.  


Proje Nasıl uygulanacak?

Proje genel olarak yeni annelerin işyerine geri dönmeleri konusunda çocuklarına bakacak çocuk bakıcıların kayıtlı olarak konuşlandırılması’dır. Böylece anneler işlerinin başına daha çabuk dönebilecektir, hem de işine geri dönen annenin çocuğuna bakacak kişi çocuk bakıcısı olarak atanmış olacaktır.

 

Böylelikle her iki taraftan bayan çalışanın istihdamı destekleniyor. Anne sigortalının çocuğuna bakacak bakıcının parası proje tarafından alanında karşılanacak ve yeni anne fazla bir gider ile karşılaşmadan doğum sonrası işine çalışmaya dönebilecektir. Yaklaşık 950 TL meblağ desteği ile anne çocuk bakıcısı istihdam etmek için masrafa karşılaşmamış olacaktır.

Koşullar esnetildi
Annenin maaş kazancının asgari ücretin iki katından az olması gerekmektedir. Bu koşul sebebiyle geçmişte bazı annelerin destekten faydalanamaması sebebiyle Sosyal güvenlik Kurumu 16–11–2015 tarihinden itibaren oluşacak başvurudan annenin son aydaki kazancına değil sene içerisindeki kazanç toplamına bakacaktır. Son sene içerisindeki genel kazanç asgari ücretin iki katından az ise anneler destekten faydalanacaktır. Önceden reddedilmiş başvurular bu ölçütlere göre tekrar değerlendirilecektir.
Proje’ye Kimler Başvuru Yapabilir?

 

Proje alanında destek alabilecek anne adaylarının T:C vatandaşı olması ve Antalya, Bursa ve İzmir’de çocukları ile beraber ikamet etmesi şart. Kendi işini yapan Bağ—Kur’lular ve devlet memurları proje içerisinde değildir.