Askerlik Borçlanmasında Fırsat

Asgari ücrete zam gelmesi ve ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunda da bazı değişiklikler de yapılması planlanıyor. Bu değişiklikler Sosyal Güvenlik Kurumun hizmet borçlanmalarının maliyetlerini de yükseltiyor. Böylece askerlik borçlanmasını aklına takanlar için yeni yıl gelmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet borçlanmasını ödeyenlerin takribî % 30 kârı oluyor.    

İş Kanunu’na göre ülke genelinde yürütüleni asgari ücret, her 12 ayda bir Asgari Ücreti Tespit Komisyonu’nca belirlenmektedir.
Vatan görevini yapmış olan herkesin bu askerlik zamanında geçirdiği sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu vardır. Emeklilik müracaatından önce olmak kaydıyla askerlik borçlanması, ödemesi için talep edinildiğinde borçlanabiliyorsunuz.
Askerlik borçlanması, her zaman avantajlı olmayabiliyor. Askerlik süresinde borçlananların erken emekli olabileceği gibi bir durum söz konusu değil.

 

Askerlik süresi gelmeden herhangi bir yerden SSK ya da Bağ-Kur emeklilik pirimi yatırdığında yapılacak askerlik borçlanmasında emeklilik için istenen yaşın inmesi söz konusu değil. Sadece askerlik süresinde yatmadığı pirim askerden geldikten sonra tekrar yatırabilir sadece prime etkisi oluyorsa artar.
2000 senesi ve öncelerinden sigorta girişi olanlar için bu durum söz konusu değil. Böylelikle emeklilik için istenen yaş iniyor dolayısıyla da erken emekli olunabiliyor.