Başbakan Yardımcısından Önemli Uyarı

Mehmet Şimşek, İstanbul’a katıldığı toplantıda ciddi değerlendirmeler yaptı. Mehmet Şimşek özellikle Bireysel Emeklilik Sistemi’nden alınan ücretlerin yüksekliğine ve bu sistemin % 25’i devlet katkısı ile ciddi bir değerde canlandığını vurgulayarak bireysel emeklilik şirketlerinin şahıslara yatırılan bu fonların daha kârlı değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.

 

Bu sene de Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10. Maddesine eklenen bendi uyarınca sermaye yükselişini teşvik getirildiğini belirterek, ülke dışında kaynak bırakıp bu bilgilerin güvenle göstererek yurt dışı borçlanma yapma yoluna giden şirketlerin bundan sonra bu kaynakları direk nakdi sermaye yükselimi olarak şirketlerine getirmelerini tavsiye etti.

 


Genel Şartlar

Yapılan uygulamadan sadece sermaye şirketleri faydalanılabilecek. Yükseltilen nakdi sermaye toplamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan bankalarca ticari uygulanan senelik ortalama ticari kredi faizi ağırlıklı ortalamasının % 50 oranında indirim uygulanacak. Uygulanmaya artırımın yapıldığında ay tam ay kabul edilerek başlayacak.

 

Sınırlamalar
 

Bankacılık ve sigortacılık alanında faaliyet gösteren kurumlar ile bütün iktisadi girişimleri uygulamadan faydalanamazlar. Peşin para dışındaki sermaye alanında ve peşin sermaye yükselişinin borçla yüz yüze gelen kısımları indirimden faydalanamayacak.