Vergi Sistemi Değişiyor… Ceza Miktarları Azalıyor

arac-verg-borcu-sorgulamaHükümet, vergi sisteminde  önemli değişikliklere gidiyor. Yetkililerin yaptığı açıklama ile vergide yapılacak olan değişiklikler şu şekilde;  Geriye dönük inceleme 3 yıla indirilecek ihbarname  ile değil davet sistemine geçilecek, incelemeler internet üzerinden online takip edilecek, ceza yükü azalacak, pişmanlık ödemesi sistemi başlayacak.

Hükümet, ekonomideki gereksinimlerini  ve gelişmeleri dikkate alarak vergi sisteminde de  önemli  değişiklikler yapılıyor. Beş yıllık vergi incelemeleri sonucu çok yüksek miktarda cezalarla karşı karşıya kalan kişilerde rahatlayacak . Yapılan açıklama ile Maliye Bakanlığı’ nın hazırlamış olduğu , vergide ceza yükü hafifleyecek, şirketlerin eli rahatlayacak, geriye dönük vergi incelemeleri 5 yıldan 3 yıla azalacak, pişmanlık ödemesi sistemi uygulanacak. Yetkililerin yaptığı açıklamada, 2017 yılından itibaren gelecek yeni dönemlerde vergi incelemelerin 3 yıl’da tamamlanacağını belirterek, düzenleme şu andaki mevcut süreleri değiştirmeyecek, etkilemeyecek. Yeni  düzenleme ile, kira geliri elde eden ev sahipleri, konut kredisiyle ev alanlar ve iş adamlarını yakından ilgilendiren konulardan önce mükellef olan kişi ile paylaşılacak. Eksiklikler mükellef kişiye iletilerek 15 günlük süre verilerek bu süre içerisinde ” Vergilerinizin Ödemesini Yapın ”  denilecek. Düzenlemeye

İNTERNET’DEN TAKİP

Mükellef olan kişiler vergi incelemelerinin hangi  etapta  olduğunu internet üzerinden takip edilebilecek. Yeminli mali müşavir’in  isteği  üzerine incelemeler bitmeden önce denetim elemanından incelemenin ilerleyişine  ilişkin bilgi alabilecek. Vergi inceleme elemanından her türlü bilgiyi istemehakkına kavuşulacak.

ERTELEMEK YERİNE TAKSİT FIRSATI

Vergi incelemelerinde mükellef olan kişinin geriye dönük üç yıllık karnesi çıkarılacak. Bu süre içerisinde vergisini düzenli ödeyenler için vergi indirimi fırsatı uygulanacak. Bu uygulama geriye dönük matrah artırımı talebi de gelmeyecek. Maliye, yeni dönemde vergisini düzenli ödeyen ancak işlerinin yolunda gitmemesi nedeniyle sıkıntıya giren mükellef kişiye yardım edecek. Mevcut uygulamadaki ertelemek yerine uzun süreli taksit seçenekleri, faiz alınmaması, teminat istenmemesi seçenekleri getirilecek.

MÜKELLEFLER KENDİNİ SAVUNABİLECEK

Yetkililer, vergi kanunlarına göre geçmiş 5 yıl içerisindeki hesaplarının incelenebildiğini belirterek, 2016-2011 yılları arasında geriye dönük inceleme yapabiliyoruz. Bu da mükellef  olan kişi tarafından tedirginliğe yol açıyor. Hem mükellef için ciddi anlamda geriye dönük belirsizliği ortadan kaldıracak ve maliye idaresi daha etkili bir denetim ortamını oluşturacak. Bu kadar sürede yapılan inceleme nedeniyle ciddi  miktarlarda  vergi ve cezalar çıkabiliyor. Artık üç yıl olsun ve mükellef  de kendini savunabilsin açıklamasını yaptı.