Trafik Sigortasına Kademeli Prim Sistemi

Otomobil sahiplerinin mecburi trafik sigortası primlerinde %300’ü bulan zamlara karşı tepkileri sebebi ile konuyu ele alın Hazine, aracın hasar oranına endeksli kademeli prim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Mecburi trafik sigortası primlerindeki yüksek artışa tüketici tepkisi artınca Hazine Müsteşarlığı bu probleme çözüm üretebilmek için çalışmaya başladı. Hasar durumuna oranla araç sahiplerinin ödeyecekleri kademeli prim sistemi üzerinde duran müsteşarlık, diğer bir taraftan da sigorta şirketlerinin yükünü hafifletmek için mahkeme ve şirket arasındaki tazminat hesaplama yöntemini sabit bir hale getirmek için çalışıyor.

HESAPLAMADA SABİTLİK

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu, “Kademeli prim sistemine geçildiğinde şu anda pek çok kez kaza yapmış aracın yükünü çekmek zorunda kalan hasarsız araç sahipleri bu sıkıntıdan kurtulacak. Müsteşarlık bu formül üzerinde çalışıyor” dedi. Hazine’nin bir yandan da prim hesaplamalarını sabit hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan  Eroğlu, “Bu şekilde sigorta şirketleri gereksiz yere mahkeme masrafları ödemeyecek, tüketici de 3.5 yıl süren davalarla uğraşmak zorunda kalmayacak” diyerek sözlerine devam etti.

KUSURLUYA TAZMİNAT ÖDEMESİ
Hazine’ye trafik kazalarında kusurlu olan sürücü ve ailesine tazminat ödenmemesi konusunda da öneride bulunduklarını dile getiren Eroğlu, “Bu değişiklikleri Torba Yasa’ya koydurmak için görüşüyoruz. Primleri indirmenin yolu şirketlerin üzerindeki yükü azaltmak, trafik primlerinin yükünü diğer sigorta araçlarıyla dengelemeye çalıştık ama artık zararı kaldıramıyoruz. Sigorta şirketleri trafik tazminatlarından dolayı 10 yılda 7 milyar lira zarar etti” dedi.