Televizyon izlemek hiç bu kadar rahat olmamıştı.

Bu tarz projelerin son zamanlarda genellikle üniversiteli gençlerden çıkmasına alıştık. Ancak bu sefer proje sahibi, bir esnafımız.

uydu-cihazi000__large

Bursa’nın İznik ilçesinde çalışan bir esnaf ve arkadaşı, kendi imkanlarıyla oldukça ilginç bir projeye imza atmayı başarmış. Uzun yıllar elektronik sektöründe çalıştıktan sonra kendi işyerini açan proje sahibi, çanak anten, LNB ya da internet gibi faktörleri ortadan kaldırarak kablosuz bir cihaz yapmış. Üretilen cihaz, tüm televizyon kanallarını izleme olanağı sağlamakta.

İlk aşamada kablosuz uydu yapılma amacı güdülen proje, hedefe ulaşıldıktan sonra geliştirilmeye devam edilmiş ve son halini almış. Direkt olarak yayın alabilen cihaz, HD yayınları da rahatlıkla açabiliyor.

Bir nevi GPS mantığıyla çalışan sistem, bağlantısını direkt uydu üzerinden almakta. Saydığımız faktörler (çanak, LNB vs) cihazın içinde çeşitli sistemler sayesinde sunuluyor. Yani cihaz tek başına farklı ünitelerin görevlerini yapabiliyor. Cihazda sadece elektrik kablosu ve görüntü çıkışı mevcut. Bunların dışında herhangi bir ek bağlantı gerekmiyor. Geliştirilmiş yazılım ile de yerli ve yabancı tüm kanallar izlenebiliyor.

Patent için başvuran proje sahipleri, patent çıktıktan sonra cihazı televizyonların içine monte edilebilecek şekilde küçültmeyi ve 150-200 lira arası bir fiyatla satmayı amaçlamakta.