SSK’sı İptal Olana Prim Kolaylığı

Çalışan işçiler aynı zamanda hem SSK’lı hem de BAĞ-KUR’a tabi olacak durumda sigortalı olabiliyor. Bu halde hangi sigortalılık statüsünün geçerli olacağı sorusu biraz endişe oluyor.

 

Sigortalılık statülerinin kafa kafaya gelmesi halinde geçerli olan sigortalılık statüsü ve bu statüye ödenmesi gereken primler konusunda sigortalıların halleri farklılık talep ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu konuyla alakalı çıkardığı genelgeye sigortalılar lehine bir delemeye imza atıldı. Genelge ile aynı anda hem SSK, hem Bağ – Kur’a tabi çalışması olup SSK’lı lığı iptal edilen sigortalılar ödenmemiş primler açısından

2011 öncesi dönem
Kişi aynı anda BAĞ-KUR hem de SSK’ya bağlı olacak şekilde çalışması olan bir sigortalının, 2001 senesinin mart ayı öncesinde hangi sigortalılık statüsü önce başlamış ise o yaptığı sigorta geçerli olarak kabul edilmekteydi.
Örneğin, Suat Bey 2007 yılında Aymet Şirket ortaklığına, 2009 senesinde işverene bağlı olarak çalışmaya başlamış ise 2007 yılındaki 4-b, diyer adı BAĞ-KUR statüsü geçerli kabul ediliyor, BAĞ-KUR statüsünde geçtiği zamanlar ve ödenen primler iptal edilmekteydi.


Ya 2011 sonrası…

2011 senesinden sonra ise bir kişinin hem SSK, hem de Bağ – Kur’a tabi çalışmalarının bulunması halinde SSK sigortalılığı öncelikli olarak dikkate alınmalıdır. Açıkçası, hangi sigortalılığın önce başladığı durumu değiştirme-emektedir.

Bu halde, 2013 yılında Bağ – Kur’u olan bir kişinin, 2015 yılında bir işverene bağlı olarak çalışmaya başlaması durumunda SSK’lı sigortalılık statüsü geçerli olacak, Bağ – Kur sigortalılığı durdurulacaktır. 2011 sonrasında sigortalıların hizmet çakışmasında SSK sigortalılığının dikkate alınması, çalışanların lehinedir.