Otomotiv Sektörünün Mutfağında Muhasebe Programı

Otomotiv sektörü Motorlu Taşıt Aracı üreten bir sanayidir. Turizm, altyapı ve inşaat ile ulaştırma ve tarım sektörlerinin gerek duyduğu her çeşit motorlu araçlar otomotiv sektörünün ürünleri ile sağlanmaktadır. Otomotiv sektörü ekonominin başında gelen sektörlerden biridir. Çünkü sanayi dalları ve ekonominin sektörleri ile yakından ilişkilidir. Otomotiv sanayii demir-çelik, petro-kimya, lastik gibi temel sanayi dallarında alıcı hükmündedir. Bulunduğu bu konum itibariyle otomotiv sektöründeki herhangi bir değişme, ekonomik dünyada geniş çapta etkiye sebep olur. Sektör sürekli araştırma ve gelişme içerisindedir. Teknolojik gelişmeler rekabet ve müşteri talepleri doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Otomotivin kullanıcıya ulaşmasını sağlayan, işlem zincirinin son halkası olan alım satımdır. Araştırma, geliştirme, pazarlama aşamalarından sonra muhasebe gelir. Satışların analiz edilmesi ve siparişleri detaylı takip edilmesi bu aşamada üzerinde durulması gereken noktalardır. Bu kayıt ve rapor süreci günümüz teknolojisi ile bilgisayarlar aracıyla yapılmaktadır. Sırf bu işlemler için özel olarak hazırlanmış ticari bilgisayar programları bulunmaktadır. Bu programlara, ticari muhasebe programı ya da kısaca muhasebe programı diyebiliriz. Muhasebe programları işletmelerin büyüklüklerine ve kullanım amaçlarına göre ön muhasebe programı ve genel muhasebe programı olarak ikiye ayrılırlar. Muhasebe programı yazılımcıların uzun süren çalışmaları sonucu ortaya koymuş oldukları emeğin bir ürünüdür. Piyasada paralı olarak satılan muhasebe programının basit ve ücretsiz sürümleri de bulunmaktadır. Muhasebe programının genel modüllere ek olarak bu sektöre yönelik ÖTV girişi gibi spesifik özelliklere sahip olması gerekir. İşte bu noktada Aymet Yazılım Çözümleri gibi tecrübeli bir firmadan yardım almanızı öneririz. Aymet Yazılım’ın geliştirmiş olduğu muhasebe programları ile ÖTV girişi, satış analizi, siparişlerin detaylı takibi, şubelere arası online bağlantı, istenilen sayıda cari grubu ve stok grubu oluşturabilme gibi birçok özellik bulunmaktadır. Aymet Yazılım şirketi teknolojik altyapısına, kullanım kolaylığı ve talep ettiğiniz kadar teknik servis desteğiyle her zaman çözüme yönelik tavır takınmalarıyla diğer firmalardan ayrılır. Aymet Yazılımın müşteriler tarafından benimsenmesinin bir sebebi de budur. Piyasaya sunmuş olduğu muhasebe programları, Aymet KOBİ, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe, Aymet E-Ticaret’tir.

Çağımızda Otomotiv sektörü gelişmeye devam edecektir. Teknolojik gelişmeler bu sektörün mutfağını değiştirdikçe, kullanılan metot ve araçlarda değişmeye başlayacaktır. Önemli olan değişim hızının arkasında kalmamak.