Küçük ve Orta Düzey İşletmelerin Vergilerine Düzenleme Fırsatı

muhasebeKüçük ve büyümekte olan işletmelere  yeni vergi düzenlemesi getirilecek . Yapımı biten ve yakında yasalaşacak olan vergi düzenlemesi  ile küçük ve orta düzeyde olan işletmeler için önemli bir yasa olacak.

Piyasada işler durduğunda, bundan en çok kırılgan, kar marjları alçak ve riskleri çok olan finansal yapılar olan KOBİ’leri olumsuz etkiliyor. Bu günlerde gündemde olan vergi affının birçok KOBİ için bir önemli olacağı açık. Yetkililerin yaptığı açıklama ile kamuoyunda vergi affı olarak bilinen “Kamunun Alacaklarının Yeniden Düzenlenmesi İle İlgili Kanun Tasarısı” ile ilgili açıklamayı yapan yetkililer. Tasarım ile vergi borçlarına düzenleme getirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten yetkililer, özellikle ülke ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lerin, yapılacak olan yeni düzenleme ile rahatlayacaklarını ve adil her düzenlemeyi konfederasyondan desteklerini açıkladı.

Dünyada yaşanan krizin gelişmekte olan ülkelere sıçramasının ağır sonuçlar ortaya koyabileceğini işaret ederken, işletmelerin kriz dönemlerinde finansal olarak sıkıntı yaşadıklarını belirterek şunları kaydetti:”Piyasalarda işlerin durgunlaştığından, bundan en fazla finansal yapıları kırılgan, kar marjları alçak olan, riskleri yüksek olan KOBİ’leri olumsuz etkiliyor.” Geçtiğimiz dönemde piyasanın, durduğunda, gerek büyüme, gerekse TL’nin değerinde görülen dalgalanma ve dünyadaki terör ve ekonomik krizin etkilerinin hala devam etmesi KOBİ’lerin mali yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlaştırdı. Kendisinin neden olmadığında finansman sıkıntılara düşmüş, son dönemde yaşanan ve bizim dışımızda gelişen olumsuz ortam nedeniyle siparişleri iptal edilmiş, TL’nin değerindeki aşırı oynama nedeniyle zarar yapmış KOBİ’lerimiz bulunmaktadır.