Basın Yayın ve Reklam Sektörü İçin Uygun Muhasebe Programı

Basın-yayın; (kitle iletişim araçları, kitlesel medya), günlük dilde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi elektronik veya yazılı basın organlarına denir. Basım-yayın sektöründeki şirketlerin ana gelirleri arasında reklam, tiraj ve basım geliri olmak üzere üç kalem oluşturmaktadır. Bunların arasında en etkili olanı reklam sektörüdür.

Reklam sektörü iletişim araçlarıyla, insanların dikkatlerini bir ürüne hizmete, fikir ve kuruluşa çekmeye çalışmayı amaçlayan sektördür. Reklam sektörü ekonomik büyüme ile doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla, reklam sektörünün hacmi şirketlerin performanslarını doğrudan etkileyen en önemli faktördür.

Basım, yayın, reklam sektörlerindeki her türlü ticari faaliyet yani muhasebe işlemleri; muhasebe programı yardımıyla yapılmaktadır. Muhasebe programları muhasebe işlemlerini basit ve pratik hale getirip, muhasebe işlemlerinin hızlanmasına yol açmıştır. Muhasebe işlemlerindeki hata yapma riskini azaltmıştır. Olumlu katkılara ek olarak muhasebe programı sektörel bazda modüller içermektedir. Aymet Yazılım Şirketi’nin de basım, yayın, reklam sektörüne yönelik muhasebe programı bulunmaktadır. Bu muhasebe programının içerdiği sektörel modüllerden bazıları şunlardır: Sipariş girişi ve sevkiyatının manüel, el terminali ve gelişmiş teknolojilerle yapılması; bayi, alt bayi, üst bayi sınıflandırmasının kolay bir şekilde takibi ve hesaplarının raporlanması; üst bayi adına herhangi bir alt firma ve bayiye sevkiyatının yapılması, fakat hesaplarının üst bayi hesaplarına dâhil edilerek veya gönderilen firma nezdinde takibi. Aymet Yazılımın muhasebe programı olarak ön muhasebe programı ve genel muhasebe programı bulunmaktadır. Aymet Kobi programı ve Aymet Ticari Muhasebe programı ön muhasebe programı sınıfındadır. Aymet Genel Muhasebe programı ise genel muhasebe programı sınıfındadır. Aymet muhasebe programlarını gün geçtikçe müşteri taleplerine göre geliştirmektedir.