Aymet Yazılım Sektörel Çözümler-Tekstil İşlem Tiplerine Göre Raporlama-Nakit-Çek-Senet-Banka

Ticari işletmelerin satışlarına dair tahsilatları günümüzde bir çok yöntemle yapılmaktadır. Bu tahsilat şekilleri nakit veya peşin ödeme, çek, senet ödemesi ve ayrıca banka havale ya da kredi kartı ödemesi gibi çeşitlendirilmiştir. Ticari işletmelerin neredeyse tümü nakit veya peşin ödeme tipini tercih ederken, bununla beraber diğer ödeme tiplerini de müşterilerine kolaylık olması amacı ile seçmektedirler. Ödeme çeşitliliği işletmeye bir çok aşamada ayrıca müşteri kazandırmaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tahsilat veya ödeme tiplerini kullanan işletmeler bu işlem hareketlerinin kayıtlarını ön muhasebe veya muhasebe programlarında takip etmektedirler. Kullanmış oldukları ön muhasebe veya muhasebe programlarında belli zaman aralıkları belirterek, tahsilatın nereden ne şekilde geldiği veya ödemenin kime, ne şekilde yapıldığı detayı mutlaka sorgulanmalı ve raporlanmalıdır.

Aymet Yazılım Çözümleri tasarlamış olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarının tahsilat ve ödeme çeşitliliği, ayrıca yapılan tahsilat ve ödemelerin raporlanması hususunda önemli çalışmalar yapmış ve müşterilerine pratik bir biçimde sunmuştur. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet Genel Muhasebe ön muhasebe ve muhasebe programlarında bulunan Makbuz modülünden açılan Tahsilat ve Tediye Makbuzları nakit, havale, çek, senet, taksit seçimleri ile ödemeler cari hesaplara tanımlanabilmektedir. Ön muhasebe veya muhasebe yetkilisi dilerse tek bir cari hesaba tüm tahsilat veya ödeme şekillerini kullanabilmektedir. Örneğin, bir tekstil firmasının perakende satış carisinden aldığı 500 TL tahsilat, tahsilat makbuzunda 200 TL Nakit, 100 TL Banka Havalesi kalan 200 TL Senet tahsilatı olarak giriş yapılabilir. Kayıt sonrasında tahsilat bilgileri ve tiplerini içeren Tahsilat Makbuzu evrakı müşteriye sunulabilmektedir.

Aymet Yazılım Çözümleri sunmuş olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında tahsilat ve ödeme tiplerine ilişkin raporlama hususunda bir çok cari ve kasa raporu ile işlemlerin detayını ön muhasebe veya muhasebe yetkilisine sunar. Cari modülünde bulunan Özet Cari Ekstresi raporunda gösterilen tahsilat veya ödeme satırları tüm ödeme ve tahsilat tiplerini kapmakta ve hem yetkiliye hem cariye yazdırma veya pdf dönüşüm imkanı sağlamaktadır. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet Genel Muhasebe programlarında bulunan Makbuz havuzu ayrıca Microsof Excel formuna aktarılabilmekte ve program harici makbuz düzenlemeleri yetkili tarafından yapılabilmektedir.