Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Basım ve Yayıncılık Bayi – Alt Bayi – Üst Bayi Sınıflandırılmasının Kolay Bir Şekilde Takibi ve Hesaplarının, Sevkiyat ve Siparişlerinin Raporlanması

 

Ülkemizde bazı ticari işletmeler bayilik sistemi ile çalışmaktadır. Bayilik sistemi ile çalışan firmanın alt bayi ve üst bayileri bulunmakla birlikte ana bayi olarak çalışarak alt bayileri, perakendeci olarak üst bayisi de olabilmektedir. Bu sistem ile çalışmakta olan işletmelerin sipariş, sevkiyat ve fatura takipleri ayrıca cari hesap takipleri bilgisayar sistemleri üzerinden ön muhasebe veya muhasebe yazılımları aracılığıyla yapılırsa zaman, evrak, hız açısından büyük avantaj sağlanmış olur.

Aymet Yazılım Çözümleri yukarıda bahsetmiş olduğumuz ana bayi ve bayi sınıflandırmasını ayrıca bayiler arasında yapılacak olan sevkiyat ve mali işlemlerin evrak aşamaları hususunda pratik ve ayrıntılı modülleri müşterilerine sunmaktadır. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet .NET, Aymet Genel Muhasebe ön muhasebe ve muhasebe yazılımları bu işlem grubuna yanıt verecek uygun maliyetli yazılımlardandır.

Ülkemizde basım ve yayıncılık alanında ana bayi ve alt bayi oluşumun yoğun ve hareketli olması nedeniyle birçok firma tarafından özel ön muhasebe ve muhasebe yazılımları tercih edilmektedir. Bu sektörde çalışan Aymet Ticari Muhasebe programını kullanmakta olan bir ana bayi ön muhasebe yetkilisi tüm alt bayi ve bu bayilere bağlı alt bayi veya perakende firmaları cari kartı açmak kaydı ile takip pozisyonuna alabilir. Aynı zamanda ön muhasebe yetkilisi raporlamada avantaj açısından alt bayi ve bağlı perakende firmaları Cari Grupları modülü ile ağaç yapısı şeklinde gruplayabilmektedir.

Aymet Yazılım Çözümlerinde ayrıca geliştirilmiş uygulamaya sunulmuş olan sipariş, irsaliye ve fatura işlemlerinde tanımlanabilecek alt bayi ve perakende müşterilerine ait hareketleri takip edebileceği Tanımlar listesinde bulunan Masraf Merkezi modülü oluşturulmuştur. Bu özellik ile ön muhasebe yetkilisi Aymet Ticari Muhasebe programı ile alt bayiden almış olduğu sipariş işlemlerine ait varsa alt bayi ve perakende bayi girişleri bu alt bayi ve perakende tanımlamasını içeren Masraf Merkezi tanımlaması ile ekleyebilecektir. Kaydedilen sipariş ön muhasebe yetkilisi tarafından sevkiyat halinde irsaliye, satış durumunda ise fatura belgesine entegrasyon sistemiyle tekrar alt bayi veya perakende girişi yapılmadan dönüştürülebilir. İşlemlerin devamında ön muhasebe yetkilisinin sipariş menüsünde bulunan Detaylı Sipariş Raporunda Masraf Merkezi kriteri seçeneğiyle siparişlerin hareket durumu, fatura menüsünde bulunan Fatura Masraf Merkezi Raporunda bulunan Masraf Merkezi kriteri seçeneğiyle satışların hangi alt bayi veya perakende satıcıya yapıldığını

görüntüleyebilmektedir. Ön muhasebe yetkilisinin masraf merkezleri ile ilgili raporların sonuçlarından çıkacak meblağları cari hesaplara işlemesi ve bu hesapların Özet Cari Ekstresi ile raporlanmasıyla alt bayi ve perakende bayi hesapları ayrıca kaydedilmiş olacaktır. Eğer alt bayi kendisine ait diğer alt bayi veya perakende satıcı hesaplarını üstleniyorsa ayrıca Fatura Masraf Merkezi raporu meblağları cari hesap işlemine tâbi tutulmayabilir.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=125