Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Kimya Kademeli İskonto

Ticari işletmeler satış esnasında müşterilerine belli dönemlerde satışın son toplamına ait indirim yapmaktadırlar. Ticari alanda bu duruma iskonto da denilmektedir. İskonto uygulaması ile firma müşteri memnuniyeti açısından büyük bir kazanç sağlamış olur. Ayrıca firma iskonto uygulaması ile stoklarında biriken ürünleri azaltarak bu ürünlerin son kullanma tarihleri veya yıpranma payı gibi riskine karşı tedbirde almaktadır. İskonto kullanmakta olan firmalar bu işlemi genel olarak kullanmış oldukları ön muhasebe veya muhasebe programlarında yapmaktadır. Satış yapılan ürünler çeşitli fiyatlarda ve küsurat içerebildiğinden, küsurat içermese de KDV oranın çarpımıyla küsurat oluşabileceğinden elle fatura yazılım işlemlerinde iskonto hesaplamasında hatalar yapılabilir. İskonto tek bir şekilde fatura toplamından hesaplanmasından ziyade farklı bir yöntem olarak Kademeli İskonto hesabı mevcuttur. Önceki yazılarımızda kademeli iskonto hakkında detaylı bilgilere değinmiştik. Yine de özetle; faturada tanımlanmış ürünlere ürün birim fiyatından sonra uygulanan ve yüzde hesabı ile hesaplanan iki iskontodan az olmamak üzere tanımlanan iskonto hesabıdır. Örnek olarak 5 TL tutarında bir üründen birinci kademede % 20, ikinci kademede % 10 iskonto ile 3,60 TL hesaplanmasıdır.

Kademeli İskonto ön muhasebe ve muhasebe fatura formunda tanımlanacak alanlarla uygulanabilir. Bunun haricinde bazı ön muhasebe veya muhasebe programlarında kademeli iskonto oranı satış yapılan cari karta ürünler bazında da uygulanabilmektedir. Bu özellik ile firma hangi cariye hangi üründe ne kadar kademeli iskonto uygulayabileceğini tespit edebilmektedir.

Aymet Yazılım Çözümleri tasarlamış ve satışa sunmuş olduğu ön muhasebe ve muhasebe programı paketlerinde Kademeli İskonto işlemine her iki stilde de yer vermiştir. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe ve Aymet.NET ön muhasebe ve muhasebe paketlerinin tamamına tanımlanmış bu özellik kullanım kolaylığı ve pratikliği açısından ön muhasebe ve muhasebe yetkililerine büyük avantaj sağlamaktadır.

Aymet Yazılımlarına ait Aymet Kobi programı kullanmakta olan bir ön muhasebe yetkilisinin cari karta ürün bazında tanımlayacağı kademeli iskonto cari kartının düzenlenmek için tekrar açılması ile başlayacaktır. Açılan cari kartında bulunan İndirim sekmesinin seçilmesi ve pencere içeriğinde bulunan Stok Kartı seçimi, kart seçimine müteakiben indirim oranlarının kademeli olarak tanımlanması ile işlem grubu tamamlanmış olacaktır. İlgili cariye yeni fatura düzenleme aşamasında kademeli indirim yapılacak stok kartlarının seçiminde indirim oranları otomatik olarak fatura formunda ve ayrıca yazdırma aşamasında fatura çıktısında belirtilebilecektir.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=145