Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim Taksitli Satış

Günümüzde ticari işletmeler satış potansiyelini artırmak ve gelir düzeyini yükseltmek, aynı zamanda aylık giderlerini tamamlamak için farklı satış metotları uygulayabilmektedir. Bu metotların bir çeşidini de taksitli satış olarak tanımlayabiliriz. Taksitli satış metodunda firma müşterisinin satın almış olduğu ürünler karşılığında ortaya çıkan genel toplam tutarının bir kısmını peşin alarak kalan kısmını takip eden ay dönümleri itibariyle belirli bir ücret dönüşüyle tahsil etmesidir. Örnek verecek olduğumuzda iletişim sektöründe çalışan gsm firmasının taksitli 3000 TL tutarında bir akıllı telefon satışında müşterisinden 1000 TL peşin, takip eden aylardan peşinatın verildiği günden 30 gün geçmesi kaydıyla her ay dönümünde 500 TL. tahsilat ile 4 ay ile genel toplam tutarının tahsil edilmesidir.. Bazı işletmeler bu aşamada taksitli satışlarda vade farkı uygulamakta ve bu sayede ürüne ekstradan kâr marjı tanımlayabilmektedirler.

Firmalar taksitli satış metodunu kredi kartı veya açık hesap ya da defter hesabı olarak tanımladığımız yöntemler ile yapabilmektedirler. Ön muhasebe veya muhasebe programı kullanmakta olan firmalar programlarının gelişmiş özellikleri kapsamında bu takibi programlarında ön muhasebe ve muhasebe yetkilileri tarafından takip edebilmektedir.

Aymet Yazılım Çözümleri tasarlamış ve satışa sunmuş olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında taksitli satış özelliğini detaylı bir biçimde müşterilerinin kullanımına sunmaktadır. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe, Aymet .NET ön muhasebe ve muhasebe programlarında kullanıcısıyla buluşan bu özellik ile taksitli yapılan satışlar fatura bazında taksitlendirilmekte ve ödeme planı prensibi ile cari hesaplara işlenmektedir. Aynı zamanda ön muhasebe ve muhasebe yetkilisi tarafından taksit listesi bilgi amaçlı taksit başlangıcında ve taksit ödemelerini müteakiben belge bazlı sunulabilmektedir. Kullanılan Aymet etiketli ön muhasebe veya muhasebe programında düzenlenen fatura formunun ön muhasebe ya da muhasebe yetkilisinin Ödeme Planı butonunu seçim yapmasıyla açılacak Ödeme Planı oluşturma penceresi taksitli satışın başlangıcı olarak tanımlanabilir. Buradaki kriter girişleri tamamen yetkilinin kontrolü altındadır. Kriter girişlerinin tamamlanmasından sonra Oluştur butonunun seçilmesiyle pencerede bilgilendirme ekranı ile kriterlere göre yorumlanan sonuçlar listelenecektir. Aymet kullanıcısının Kaydet seçimiyle hesap planı kaydedilmekte ve müşterinin cari hesabına kaydedilmektedir. Kaydetme işleminden önce izleme ekranında tespit edilen hata var ise yetkili tarafından kriterler değiştirilerek tekrar sonuç oluşturulabilecektir. Taksitlendirme sonrası ay dönümünde tahsil edilecek taksit tutarları Cari menüsüne ait Vadeli İşlemler modülü ile ön muhasebe veya muhasebe yetkilisi tarafından yapılabilmekte ayrıca bu modülde bulunan Senet entegrasyonu sayesinde taksitler Senet Matbu Formuna dönüştürülebilecektir.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=137