Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – İletişim ÖTV Girişi

 


Ülkemizde bazı zaruri kullanım dışında tanımlanmış ürünler için Maliye Bakanlığı tarafından Özel Tüketim Vergisi kısaca ÖTV alınmaktadır. Otomobil, akıllı telefon, bazı içecek ve yiyecek maddeleri ya da sanayi ürünleri alım ve satımında ÖTV ödenmektedir. ÖTV oranı Maliye Bakanlığı tarafından ürün bazında belli dönemlerde değişikliğe uğrayabilmektedir. Firmalar ÖTV’li ürünlerin satışında ÖTV oranı ve bu orana ait tutarı satış faturalarında göstermek ve düzenlemekle yükümlüdürler.

Firmalar günümüzde çoğunlukla ön muhasebe veya muhasebe programı kullanımını benimsemiş ve bir çok işlemi ve bilgi akışını bu programlar ile sağlamaktadır. Firmanın ÖTV oranını ve tutarını giriş yapmış olduğu fatura formunda ve yazdırılacak belgede giriş yaparak hesaplayabileceği nitelikte bir ön muhasebe ve muhasebe programı sahibi olması ÖTV li ürün satışlarında el ile fatura kesimi ve ayrıca hesap makinesi kullanımı gibi zaman kaybedecek detayları göz ardı edebilecektir.

Aymet Yazılım Çözümleri satışını yapmakta olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında ÖTV hesabı ile ilgili geliştirmeleri tamamlamış ve müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe, Aymet .NET ön muhasebe ve muhasebe programlarında tanımlanan bu özellik parametrik bir şekilde formlarda aktif edilebilmektedir. Aymet teknik servis ekiplerince firma ön muhasebe veya muhasebe yetkilisinin onayı ile açılan bu özellik yazdırılacak fatura içinde ayrı tasarımı ÖTV TUTARI içerecek biçimde tasarlanmaktadır. Aymet Kobi ön muhasebe programında İrsaliye ve Fatura formlarına tanımlanan ÖTV giriş hesabı, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet NET, Aymet Genel Muhasebe ön muhasebe ve muhasebe programlarında ayrıca Sipariş formunda da giriş yapılabilmektedir.

Aymet ön muhasebe ve muhasebe programlarında ÖTV parametresi açılımından sonra ÖTV oranının giriş yapılacağı alan; Aymet Ticari Muhasebe programının yeni fatura giriş formunda ürün giriş satırının İndirim sütununun yanında ÖTV başlığı ile tanımlanmıştır. Bu özellik ile yetkili mevcut faturada farklı ÖTV oranları içeren ürünleri tanımlayabilmekte, aynı zamanda ÖTV’siz ürünleri de bu fatura formuna dahil edebilmektedir. Yetkilinin ön izleme ve takibi aşamasında KAPAT butonunun altında yer alan bölgede faturaya yansıyacak ÖTV toplam tutarı güncel bir biçimde takip edilebilmektedir.

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=136