Antalya OSB Muhasebe Eğitimi.

Organize Sanayi Bölgesi Akademi tarafından organize edilen “OSB Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” temalı eğitim toplantısında söz alan Mali Müşavir Serkan Baltacı; “OSB’lerde muhasebe konusunda bir uygulama birliği yok” dedi.


Organize Sanayi Bölgesi Üst Kuruluşu’nun eğitim bölümü “OSB Akademisi” tarafından düzenlenen “OSB Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” programı Antalya’da gerçekleşti. Bölge Müdürleri ile OSB’lerin muhasebe alanlarında görevli elemanlarının katılım gösterdiği toplantının birinci gününde YMM Ali Yerli kapsamlı bir sunum yaptı. “Organize Sanayi Bölgelerinin Amacı, Konusu ve Faaliyetleri” ile alakalı kapsamlı bilgiler bulunduran bir sunum yapan  Ali Yerli, OSB’lerin özel hukuk tüzel kişiliği olduğunu hatırlatarak” OSB alanları içindeki hizmetleri OSB dışında kimse veremez. OSB’nin müsaadesi olmadan başka kuruluşlar bölge içinde faaliyette bulunamaz” diyerek sözlerine devam etti. Yerli, özel hukuk tüzel kişiliği olduğunu fakat vergi faaliyetleri açısından dernek gibi kabul edildiğini kaydetti.
Vergi Tartışıldı
Programda konuşma yapan MM Serkan Baltacı da; “Tek düzen hesap planı” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Baltacı, OSB’lerin tek düzen planını kullandığını hatırlatarak, hangi hesapların çok kullanıldığı, hangi hesapların özellik taşıdığı hakkında açıklamalarda bulundu. Baltacı, “OSB’lerde muhasebe konusunda bir uygulama birliği yok” sözlerini sarf etti. Geniş kapsamlı bir sunumun sonrasında sor cevap şeklindeki bölüme geçildi. Vergi alanında çok sayıda ve yönde soru katılımının bulunduğu toplantının bir hayli verimli geçtiği gözlemlendi. Organize Sanayi Bölgesi Üst Kuruluşu’nun ev sahipliği yaptığı eğitim toplantısı 21.11.2015 tarihinde de gün boyu devam etti.