Muhasebenin Amacı ve Muhasebe Programının Yararları

Muhasebede amaç, işletme veya kuruluşun mali kayıt edilmesi, düzenlenmesi, raporlanması ve kullanıcılarına aktarılmasıdır. Muhasebenin birçok yararı olmakla birlikte en önde gelenleri şunlardır:

İşletmenin sahip olduğu kıymetlerin tespitini sağlar, dönem içi faaliyetleri dönem sonu sonuçlarını ortaya koyar. Müşterilerin ekonomik ve sosyal durumlarının bilinmesini sağlar. Müşteri ile işletme arasında meydana gelen hukuki anlaşmazlıklarda devir teşkil eder. İşletmeyi, çalışan personel ve görevlilerin suiistimaline karşı korur. İşletme sahibinin vergi karşısındaki durumunu hesap üzerinden kontrol edilip incelenmesini sağlar.
Muhasebeciler bu işlemlerinin çoğunu muhasebe programları sayesinde yapmaktadırlar. Muhasebe programının hızlı ve kullanışlı olması muhasebe defterine göre hata riskini azaltmaktadır. Aymet muhasebe programının ekonomik olması sektörel modüller içermesi sahip olduğu avantajları artırmaktadır. Aymet Yazılımın muhasebe programı alanında verdiği ürünleri ön muhasebe programı ve genel muhasebe programı olarak gruplandırabiliriz. Aymet Kobi programı ve Aymet Ticari Muhasebe programı ön muhasebe grubuna girer. Aymet Genel Muhasebe programı ise genel muhasebe programıdır. Aymet Yazılım muhasebe programı alanında kendini sürekli geliştirerek, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir.