HAZIRLANAN VERGİ YAPILANDIRMASI YENİ YILDA GELİYOR

010120151128287705146Yetkililer, bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin yasa dâhilinde 1.7 milyon mükellef tekrar düzenlenmesi,

binlerce mükellef de matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesi nedeniyle başvuruda yaptığını belirterek, yaklaşık 9,4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu düzenlenmiş aynı zamanda matrah ve vergi artırımı kayıt düzeltmelerinden de 1,5 milyar liralık tahakkuku gerçekleştirmiş olduklarını belirttiler. Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalara da değinen Yetkililer, 3-4 yılda bir bu gibi düzenlemeler yapılmasının doğru olmadığını, bunların vergi düzeninde yapısal sorunlara işaret ettiğini belirten Yetkililer, “iyi tahsilat yapamıyoruz bu yüzden 3 yılda bir yasal düzenleme gerektiriyor. Tahsilatları zamanında ve düzenli yapmış olsaydık yapılandırma kanununa ihtiyaç kalmazdı” açıklamasını yaptı. Maliye Bakanlığının ödeme gücü olan vatandaştan vergiyi tam ve zamanında alabilmesinin temel olduğunu vurgulayan Yetkililer vatandaşın yanında olacaklarını vurguladılar.

YAPILANDIRMA 2017 YILI İTİBAREN BAŞLAYAN YENİ DÖNEMDE OLACAK

Vergi inceleme süresinden de bahseden Yetkililer, vergi inceleme süresinin fazla olduğunu ve Türkiye’nin bu süreyi kısaltması gerektiği açıklamasını yaptı. Yetkililer, “Hazırlanan düzenlemenin, vergi inceleme süresini 3 yıla düşüreceğini, düzenlemenin ise 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan dönemlerde olacağı. Geçmişi geçmişin hesaplarıyla devam edileceğini ancak 1 Ocak’tan sonra yeni dönemin başlayacağı” açıklaması yapıldı. Alacakların yeniden düzenlenmesine ilişkin kanunun uygulanmaya başlandığını belirten Yetkililer, bu günden sonra 1.8 Milyon mükellef bu yasadan yararlanmak için başvuru yaptığını ve önceki yıllarla karşılaştırıldığında bu kez başvuru sayılarının daha yüksek olduğuna işaret ederken de, 1.8 milyon mükellef 1.7 milyon yeniden yapılandırma için, 125 bin mükellef de matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesi için başvuru yaptığını belirtti. Yetkililerin yaptığı açıklamada, Artık ortalama 9,4 milyar lira ödenmeyen vergi borcunu düzenledik. Yine matrah ve vergi artırımı kayıt düzeltmelerinden de 1,5 milyar liralık tahakkuku yapmış olduk. Çalışmalarımız devam ediyor, 31 Ekim son başvuru tarihi. Olduğunu belirtti.