En İyi Ticari Muhasebe Programı Nasıl Olmalı?

Bu makalemizde “En iyi ticari muhasebe programı nasıl olmalı” konusuna değineceğiz.

İyi bir muhasebe programını tarif edebilmek için önce ticari muhasebe programı kavramı üzerinde duralım. Ticari muhasebe programı, ticaret yapan şirketlerin stok, cari, irsaliye, fatura, sipariş, teklif, sözleşme, banka, çek, senet, kasa, barkod, elektronik terazi ve benzeri birçok özelliği içeren ve işletmenin ticari faaliyetlerini hızlı, kolay ve etkin bir şekilde takip edebilmesi için gerekli altyapıyı sunan yazılımlara verilen genel isimdir. İyi bir ticari muhasebe programında bulunması gereken temel özellikler şunlardır;

  1. Hızlı ve kolay kullanışlı olmalıdır
  2. İşletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olmalıdır (stok,cari, fatura, irsaliye, sözleşme, teklif, çek, senet, banka, kasa v.b.)
  3. İşletmenin çalıştığı sektöre özel olan ancak ticari muhasebe programı içerisinde veya onunla entegre çalışabilecek yapıda ek özellikler içermelidir. (Barkod üretim modülü, elektronik terazi modülü gibi)
  4. Günümüzde çok önem kazanan işletmenin sanal ortamdaki faaliyetlerini ve satışlarını da kolaylaştırıcı bir altyapı sunmalıdır.
  5. Ticari işletmelerde personel hareketliliği kamu kurumlarına göre çok daha fazla olduğundan ticari muhasebe programı kolayca ve hızlı öğrenilebilir olmalı, uzun ve pahalı eğitimlere ihtiyaç olmamalıdır.
  6. Ticari muhasebe programının arkasındaki teknik destek ekibine hızlı ulaşılabilmeli ve bu ekip sorunlara çabuk müdahele edebilir yapıda olmalıdır.
  7. Muhasebe programında raporlamalar çok önemli olduğundan, raporlar üzerinde değişiklikler yapılabilmeli veya yeni raporlar eklenebilir olmalıdır.
  8. Ticari muhasebe programı üzerindeki veriler kullanılarak gerektiğinde resmi muhasebe amaçlı bir üst yazılıma geçiş yapılabilmelidir.
  9. İşletmenin büyüklüğüne uygun yapıda ölçeklenebilir olmalıdır.
  10. İşletmenin farklı yerlerdeki (lokasyonlardaki) şube, depo, şantiye gibi işyerleriyle online bağlantı sistemiyle çalışabilmelidir.

Elbetteki iyi bir ticari muhasebe programında bulunması gereken özellikler yukarıda saymış olduğumuz bu özelliklerle sınırlı değildir, ancak bunlar en temel ve önemli istenmesi gereken özelliklerdir.

Biz Aymet Yazılım olarak, yukarıda saydığımız tüm bu özellikleri ve çok daha fazlasını müşterilerilerimize sağlamayı amaç edinmiş ve sürekli yeni teknolojilerle ürünlerini daha da geliştiren, müşteri memnuniyetini esas almış köklü ama dinamik bir yazılım şirketiyiz. Yüzlerce kurumsal müşterimize, 50’nin üzerinde farklı sektöre hizmet veren yapımızla 16 yılı aşkın bir süredir müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı başarmış, 10’a yakın farklı yazılım ürünüyle hizmet vermekteyiz. Türkiye çapında 200’ün üzerinde bayi ve çözüm ortağımızla müşterilerimize en iyi hizmete vermek için azami çaba sarfetmekteyiz. Temel prensibimiz müşteri memnuniyeti olup, önce müşteri memnuniyetini sağlayıp sonra para kazanacağımıza inanmış bir ekip ruhuyla çalışmaktayız. Bu nedenle kaliteli ürünler üretmekte ve bu ürünleri mümkün olan en uygun, ekonomik fiyatlarla müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

Aymet Yazılım olarak, ticari muhasebe amaçlı üç farklı ürünümüz bulunmaktadır. Bunlar: küçük işletmeler için Aymet KOBİ, orta vey büyük ölçekli işletmeler için ise Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet.NET programlarımızdır. Bu paket programlarımız dışında bir çok başka ürünümüz de mevcuttur. Ürünlerimiz müşteri isteklerine göre farklı isteklerle donatılabilmektedir. Örneğin; E-Fatura ihtiyacı olan müşterilerimize Aymet.NET programımız ile E-Fatura modülü sunarak, genelde alışılagelmiş  E-Fatura oluşturma, üretme özelliğine ek olarak, ayrıca dışarıda başka firmalarda üretilen Efatura’ların içerisindeki tüm stok işlemlerini tek seferde program içerisine alabilen gelişmiş özellikler sunmaktayız. Ya da elektronik ticaret yapmak isteyen şirketlere Aymet Ticari Muhasebe ve Aymet E-Ticaret programlarının tam entegre çalışabilmesi sayesinde doğrudan stoklarda işlem yapabilme imkanı sunabilmekteyiz. Böylece işletme eticaret sitesine ayrı, muhasebe programına ayrı stok girmek veya güncelleme yapmak zorunda olmadan doğrudan Aymet Ticari Muhasebe programı üzerinden ürünlerini veya hizmetlerini internette yayınlayabilir, güncelleyebilir veya tek tuşla yayından kaldırabilir. Aymet Yazılım üretmiş olduğu ürünler ve hizmetleri ile daha birçok imkanı müşterilerinin önüne sermektedir.

 

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=158