Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Kimya Teklif-Sözleşme-Sipariş-İrsaliye-Fatura Bağlantısı

Ülkemizde ticari işletmeler veya firmalar satış işlemini bir seferde veya aşamalı olarak gerçekleştirmektedir. Satış fatura belgesiyle sonlandırılan bir işlemdir. Bazı ticari işletmeler satış işleminden önce ürün gönderimine dair irsaliye evrakı, ürüne ait sipariş alımı ve bazen teklif ya da sözleşme aşamalarını da kullanmaktadırlar. Burada firmanın müşterisine yapmış olduğu teklif dökümanı satış işleminin evrak bazında başlangıç aşaması olarak tanımlanabilir. Özetle firma müşterisine teklif vermekte ve bu teklif müşterisi tarafından kabul gördüğünde sözleşme oluşturmaktadır. Sözleşme sonucunda teklifi içeren ürünler için sipariş formu düzenlenir ve siparişler firma tarafından tamamlandıktan sonra müşteriye teslim aşamasına geçilir. Teslim aşamasında firmanın göndereceği ürünlerin beraberinde irsaliye evrakı kanuni bir zorunluluk olarak düzenlenmeli ve teslimatta müşteriye ürünler ile beraber sunulmalıdır. Teslimat sonrası teslim edilen ürünler için fatura düzenlemesi karşılıklı görüşmeler neticesiyle on beş günü geçmemek kaydı ile yapılır ve son olarak tahsilat aşamasına geçilmektedir

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz işlem bütünlüğünde bir çok firma çalışmalar yapmaktadır. Firmalar bu işlemlerin takibi ve raporlanmasında ayrıca yazdırılmasında genel olarak ön muhasebe veya muhasebe programlarını tercih etmektedirler. Birbirine bağlı ve detay içeren bu işlemler ancak bilinçli ön muhasebe ve muhasebe yetkilileri tarafından nitelikli ön muhasebe ve muhasebe programları aracılığı ile sorunsuz yürütülebilir.

Aymet Yazılım Çözümleri tasarlamış ve satışa sunmuş olduğu ön muhasebe ve muhasebe programlarında Teklif-Sözleşme-Sipariş-İrsaliye-Fatura entegrasyonu işlemlerine yer vermiştir. Aymet Yazılım Çözümleri sadece başlangıç paketi olarak adlandırılan Aymet Kobi ön muhasebe paketinde Teklif-Sözleşme ve Sipariş entegrasyonunu devre dışı bırakmıştır. Aymet Kobi paketinde İrsaliye ve Fatura entegrasyonu kusursuz biçimde sunulmaktadır. Aymet Kobi versiyonu haricinde daha profesyonel ön muhasebe ve muhasebe programları olarak sunulan Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe ve Aymet .NET paketleri tam entegrasyon mantığı ile günümüzde bir çok firma tarafından kullanılmaktadır.

Aymet Ticari Muhasebe kullanmakta olan bir ön muhasebe yetkilisinin tam entegrasyon işlemini kullanması oldukça basit ve kullanışlıdır. Yetkilinin Araçlar menüsünden Teklifler penceresini açmasıyla işlemler başlar. Bu pencereye yeni açılacak teklif formu ve teklif formuna talep edilen ürünlerin girişleri ve fiyatlandırılması ile teklif düzenlenmektedir. Düzenlenen teklif Aymet Yazılım teknik ekiplerince firmaya özel antetli ve logolu kağıda tasarım yapılarak yazdırılabilmektedir. Yazdırılan ve kaydedilen teklif kabul gördüğünde tekrar açılarak Teklif İşlemleri butonu ile Sözleşmeye çevrilir ve bu komuttan sonra otomatik olarak Sipariş penceresinde sipariş formu otomatik olarak Açık ibaresiyle oluşturulur. Yetkili bu işleminde onaylanması durumunda aynı Sipariş Formu üzerinden Sipariş İşlemleri butonunun seçimiyle siparişi İrsaliye’ye veya İrsaliyeli Fatura formuna dönüştürebilir. Kullanıcının sipariş formunu İrsaliyeli Fatura evrakına dönüştürmesi durumunda aynı formda bulunan İrsaliye İşlemleri butonu bu irsaliyenin son aşama olan fatura formuna dönüştürmesini sağlayacaktır.

 

https://www.aymet.com.tr/haberigoster.aspx?p=150