1 Ocakta Çalışana 2 Yevmiye

Yeni yıla 1 gün kaldı. Özellikle hizmet alnında çalışanlar yeni yılda ne kadar zamlı maaş alacaklarının cevabı bekliyorlar. Yeni yılın ilk günü, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında olan 2429 sayılı yasasına göre tatil olarak belirtilmiştir. Yılbaşı günü işçinin çalışması durumunda işçiye 2 yevmiye verilecek.

Ve yılbaşında işçilere ücretli izin verilecek. Ödeme miktarını aşağıda belirtilmiştir.

Mesela çalışan Suat Beyin 1 günlük yevmiyesi 70 Türk Lirası aldığını kabul edelim. Suat Bey 01.01.2016 da çalışırsa eğer 70 Türk Lirası aldığında bu günde çalıştığı için 70 + 70 = 140 Türk Lirası maaş alacak.
Yılbaşında Çalışacak Olanların Telafi Olur mu?
Yeni yılda ara vermeyen işçilere daha sonra örneğin 6 ya da 7 Ocak günü izin verilirse dahi yeni yılda çalışmasının karşılığını zamlı ücret olarak alacak. Diğer günlerde işçiye verilen izinler yılbaşı günü için çalışana verilen zamlı maaşı etkilemiyor.

 

Toplu iş sözleşmesinde ya da iş sözleşmesinde yeni yılın ilk gününde çalışacağına dair bir derleme bulunmuyor ise çalışanın çalışma yerine gelmesi gerekmez. Toplu iş sözleşmesinde ya da iş sözleşmesinde çalışanın yeni yılda işçinin çalışacağına dair bir düzenleme bulunuyor ise işçinin yılbaşında işverenin istemesi durumunda işyerine gelip çalışması gerekir. Aksi bir durumda işçi yılbaşında mazeretiz olarak işe gelmemiş olarak kabul edilir. Toplu iş sözleşmesinde ya da iş sözleşmesinde öngörülen ceza yılbaşında işe gelmeyen işçi tarafına uygulanabilir.

Yılbaşında çalıştırılmayacak olanlar

Yılbaşında gençler ve çocukların çalıştırılmaları yasaktır. Yılbaşında tatil yapan genç ve çocukların maaşları çalışma karşılığı olmadan ödenmelidir. Örnek verecek olursak;

18 yaşında çalışan Selim’in yılbaşında çalıştırılmayacaktır. Selim’in çalışma günlüğü 45 Türk Lirası ise yılbaşı günü için Selim’in 45 Türk Lirası ücreti ödenecektir.